Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Doresc sa dau in judecata spitalul.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Doresc sa dau in judecata spitalul.

Buna ziua!
Pe data de 04 Octombrie 2020 am avut un accident rutier si am fost transportata de urgenta la Spitalul Municipal. In timpul internarii mi s-a recoltat sange si rezultatele au fost bune. Dupa 2 luni de stat la pat am depistat ca am Stafilococ auriu, in buletinul de recoltare nu aparea stafilococ auriu. Exista sansa de a da in judecata spitalul ca am luat bacteria in timpul internarii?
Multumesc!
Albu Alexandra, utilizator
Buna ziua. "Exista sanse" sa dati in judecata spitalul in judecata, avand in vedere Legea 95/2006 privind reforma in sanatate, care prevede ca: ,, (1) Spitalul asigură condiţii de investigaţii medicale, tratament, cazare, igienă, alimentaţie şi de prevenire a infecţiilor nozocomiale, conform normelor aprobate prin ordin al ministrului sănătăţii publice. (2) Spitalul răspunde, în condiţiile legii, pentru calitatea actului medical, pentru respectarea condiţiilor de cazare, igienă, alimentaţie şi de prevenire a infecţiilor nozocomiale, precum şi pentru acoperirea prejudiciilor cauzate pacienţilor.”
cab av PIRSAN SILVIA, Avocat
Da, puteți da în judecată spitalul.