Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aplicare lege 87/2020
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aplicare lege 87/2020

Am onoarea sa va salut! Părinții mei locuiesc într-o casa cumpărată potrivit prevederilor Legii nr. 112/1995. În iulie 2020 au depus la primărie cerere pentru eliberarea titlului de proprietate pentru curte, conform prevederilor Legii 87/2020, cu documentele care atesta deținerea în proprietate a casei conform legii 112/1995. Pentru curte au contract de superficie. Pana astăzi, 10.02.2021, cu toate documentele depuse, cu superficia plătită pentru anul 2020,comisia locala nu a trimis dosarul la prefectura sub pretextul ca au fost alegeri, pandemie, nu s-a întrunit comisia, nu sunt norme de aplicare a legii, iar acum ne informează ca pana în martie trebuie sa plătim și superficia pentru anul 2021.
Intrebari:
1. Exista norme de aplicare a legii?
2. Care e termenul de constituire a comisiei locale pentru astfel de spete?
3. Care e termenul de soluționare a cererilor pentru obținerea drepturilor conform legii 87/2020?
4. Dacă cererea e depusa în iulie 2020, primăria, nesolutionand cererea pana în 10.02.2021, este îndreptățită sa ceara și să-i fie plătita suma pentru contractul de superficie pentru anul 2021?
Va mulțumesc anticipat!
Costel Sorin, utilizator
Buna seara. Aceasta procedura este anevoioasa, avand in vedere ca este o modificare a Legii 18/1991, aparuta recent. Marea majoritate a celor in drept, s-au adresat Primariei, dar urmare a tergiversarii solutionarii pe aceasta cale, au formulat cerere la instanta pentru obligarea celor in masura sa efectueze formalitățile de emitere a titlului de proprietate pentru terenul necesar exploatarii constructiei dobandita in baza Contractelor de vanzare - cumparare incheiate, teren necesar exploatarii constructiei detinuta in proprietate.
Mulțumesc frumos! Legat de întrebările mele, îmi puteți, vă rog dacă aveți timp, sa enumerati legile și articolele care reglementează aceste spete? Mulțumesc anticipat!

cab av PIRSAN SILVIA a scris:

Buna seara. Aceasta procedura este anevoioasa, avand in vedere ca este o modificare a Legii 18/1991, aparuta recent. Marea majoritate a celor in drept, s-au adresat Primariei, dar urmare a tergiversarii solutionarii pe aceasta cale, au formulat cerere la instanta pentru obligarea celor in masura sa efectueze formalitățile de emitere a titlului de proprietate pentru terenul necesar exploatarii constructiei dobandita in baza Contractelor de vanzare - cumparare incheiate, teren necesar exploatarii constructiei detinuta in proprietate.

Buna ziua sunt din iasi as dori si eu sa actioneze in instanta imi puteti recomanda un avocat din iasi pentru soluționarea cazului

cab av PIRSAN SILVIA a scris:

Buna seara. Aceasta procedura este anevoioasa, avand in vedere ca este o modificare a Legii 18/1991, aparuta recent. Marea majoritate a celor in drept, s-au adresat Primariei, dar urmare a tergiversarii solutionarii pe aceasta cale, au formulat cerere la instanta pentru obligarea celor in masura sa efectueze formalitățile de emitere a titlului de proprietate pentru terenul necesar exploatarii constructiei dobandita in baza Contractelor de vanzare - cumparare incheiate, teren necesar exploatarii constructiei detinuta in proprietate.

In aceeasi situatie sunt si eu.Am depus dosarul la Primaria sector 1 in luna februarie 2020.Primesc acelasi raspuns,nu a fost trimis spre solutionare,sunt multe dosare. Inteleg ca doar in instanta voi reusi sa obtin acest act?
GinaBb, utilizator