Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua, Am o intrebare daca ma puteti ajuta, am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua, Am o intrebare daca ma puteti ajuta, am achizitionat ...

salut!
am o problema cu un furnizor de utilaje agricole i-am platit suma de 41732 lei in data de 9.12.2020,in data de 22.12.2020 sau livrat utilajele dar am refuzat sa le primesc pt ca erau neconforme ruginite sudate cabluri rupte etc si remorca i-am dato inapoi mi-a facut stornare pe factura, mi-a fost returnat suma de 4200lei dar acele utilaje nu au venit sa le ia inapoi nici sa imi dea bani inapoi,am fost la politie am depus plangere penala pentru inselaciune si dosarul este in cercetare,avand in vedere ca sunt cu bani luati pe fonduri europene rambursabile.el din data de 22.12.2020 si pana in prezent nu mi-a dat restul de bani.
intrebarea mea este ca persoana juridica,care este dobanda si penalitatile aferente sumei de 37532 lei suma pe care el are sa imi dea inapoi,si mai vreau sa va intreb daca pot sa-i cer despagubiri si cheltuieli de judecata? pe langa ca mi-a adus un prejudiciul 39.000lei.
multumesc!
florinn28, utilizator