Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua, am si eu o intrebare pentru un caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua, am si eu o intrebare pentru un caz de divortz, a mamei ...

buna ziua,
am si eu o intrebare pentru un caz de divortz, a mamei mele.
va rog frumos, daca aveti vreo opinie, sa scrieti ceva

1. daca in cazul procesului de divortz, paratul este plecat sau este disparut, si nu se prezinta la divortz, cum decurge partajul?
Asa cum decurge si divorțul.nu conteaza daca se prezintă important este ca instanta sa îl citeze,să existe date despre ultimul domiciliu etc. Dacă nu se stie unde locuiește Instanta poate dispune citarea prin publicitate,desemna un av curator care să reprezinte interesele paratului etc.
Paratul va fi citat la ultima adresa cunoscuta in urma verificarilor inscrierilor de la Evidenta Populatiei.
Va fi citat de asemenea la usa instantei, pe portalul instantei, prin publicitate intr un ziar de larga circulatie si i se va numi un curator care sa ii reprezinte interesele.

Dupa ce va fi citat, judecarea dosarului va decurge in continuare fara nicio opreliste de procedura.