Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Este legal și normal ca sefa de tura sa aibă ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Este legal și normal ca sefa de tura sa aibă pretenția ca ...

Este legal și normal ca sefa de tura sa aibă pretenția ca tipsul care se face sa fie lăsat firmei ?lucrez în domeniul vânzărilor în mall si primesc bacsis/tips de la clienții care cumpără, sunt obligat sa ii las firmei ?
Chiva53, utilizator
Daca emiteti bon fiscal si bacsisul este nominalizat pe bon, este normal sa fie lasat la dispozitia firmei si dvs. sa primiti o cota parte. Firma plateste impozit si taxe la intreaga suma mentionata pe bon.
Bacșișul nu este pe bonul fiscal,clientul mi l da mie după ce achita produsul ,eventual ne spune mie si colegilor mei sa ne luam ceva de ei ,pe bon apare doar suma produsului cumpărat si eventual restul sub totalul sumei apare

POPA GHEORGHE a scris:

Daca emiteti bon fiscal si bacsisul este nominalizat pe bon, este normal sa fie lasat la dispozitia firmei si dvs. sa primiti o cota parte. Firma plateste impozit si taxe la intreaga suma mentionata pe bon.

Si cum afla atunci, sefa, ca ati primit bacsis ? De ce ii spuneti ?
Nu ii spunem, doar ca ne urmărește pe camerele de supraveghere și ne terorizează mereu,dându-ne mesaje și spunandu ne mereu ca ea nu crede ca nu s a făcut tips,si ca sa nu mai luam tipsul ca sigur s a făcut si îl luam noi

POPA GHEORGHE a scris:

Si cum afla atunci, sefa, ca ati primit bacsis ? De ce ii spuneti ?

Aveti vreo obligatie in sensul mentionat in fisa de post sau in ROI al firmei ?
Daca doriti sa comentati, dati clik pe butonul raspunde pentru a nu mai aparea integral acelasi text deja scris.