Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Srl in ap prima casa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Srl in ap prima casa

Bună!

Ma interesează sa deschid un SRL în apartamentul achiziționat în urma cu un an prin programul "prima casa".

Problema mea este ca fiind în primii 5 ani de la achiziționare, nu am cum sa îl închiriez pt a face contractul de comodat.

Știți cumva dacă exista vreo posibilitate de derogare în acest sens?

Va mulțumesc,
Buna!
Am facut exact acelasi lucru.
Poti face contract de comodat fara nici o problema, pentru sediu social fara activitate (dar pe gratis, nu iti poti deduce nici un fel de cheltuiala pe baza acelui act).
Banca nu este implicata in nici un fel aici.

Problema apare daca vrei sa faci contract de inchiriere (ca sa poti scoate bani din firma sub forma de chirie, care sa iti revina tie ca si persoana fizica).
Aici poti face o cerere la banca de la care ai luat creditul, care poate fi aprobata sau nu, asta depinde de banca.
Dupa acest pas faci o alta cerere la Ministerul Finantelor, la care anexezi cererea aprobata de banca (daca o aproba).

O alta problema de care m-am lovit este schimbarea destinatiei imobilului. Asta apare daca vrei sa ai activitate la sediu, chiar daca nu este activitate economica.
Am inteles ca la prima casa destinatia imobilului nu are voie sa fie alta decat cea de locuinta.

Incerc sa gasesc si eu solutii in acest sens, dar la partea cu contractul de comodat, daca doar asta iti doresti, sper ca ti-am fost de ajutor.
Elena-Lavinia-M, utilizator