avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Srl in ap prima casa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Srl in ap prima casa

Bună!

Ma interesează sa deschid un SRL în apartamentul achiziționat în urma cu un an prin programul "prima casa".

Problema mea este ca fiind în primii 5 ani de la achiziționare, nu am cum sa îl închiriez pt a face contractul de comodat.

Știți cumva dacă exista vreo posibilitate de derogare în acest sens?

Va mulțumesc,
Cel mai recent răspuns: Elena-Lavinia-M , utilizator 18:09, 16 Martie 2021
Buna!
Am facut exact acelasi lucru.
Poti face contract de comodat fara nici o problema, pentru sediu social fara activitate (dar pe gratis, nu iti poti deduce nici un fel de cheltuiala pe baza acelui act).
Banca nu este implicata in nici un fel aici.

Problema apare daca vrei sa faci contract de inchiriere (ca sa poti scoate bani din firma sub forma de chirie, care sa iti revina tie ca si persoana fizica).
Aici poti face o cerere la banca de la care ai luat creditul, care poate fi aprobata sau nu, asta depinde de banca.
Dupa acest pas faci o alta cerere la Ministerul Finantelor, la care anexezi cererea aprobata de banca (daca o aproba).

O alta problema de care m-am lovit este schimbarea destinatiei imobilului. Asta apare daca vrei sa ai activitate la sediu, chiar daca nu este activitate economica.
Am inteles ca la prima casa destinatia imobilului nu are voie sa fie alta decat cea de locuinta.

Incerc sa gasesc si eu solutii in acest sens, dar la partea cu contractul de comodat, daca doar asta iti doresti, sper ca ti-am fost de ajutor.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2021
Elena-Lavinia-M, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum functioneaza schimbarea destinatiei imobilului? Elena-Lavinia-M Elena-Lavinia-M Buna ziua! Ma gasesc intr-o situatie mai complexa, si am nevoie de cateva sfaturi/informatii de natura juridica. Sunt administratorul unui SRL, care are ... (vezi toată discuția)
Spatiu sediu social ong Praipan Praipan Buna ziua! As vrea sa ma lamuresc daca sediul social al unui ONG se poate stabili intr-un spatiu comercial in a carei jumatate de suprafata se gaseste deja ... (vezi toată discuția)
Chirie pt locuit + activitate pfa -> doua contracte? lucin lucin Doresc sa inchiriez un apartament cu trei camere, din care o camera va fi folosita pentru PFA cu activitate de informatica, iar restul apartamentului pentru ... (vezi toată discuția)