Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu impreuna cu sotul detinem un apartament proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu impreuna cu sotul detinem un apartament proprietate personala ...

Eu impreuna cu sotul detinem un apartament proprietate personala ,avem 2 copii ,o fata si un baiat. Eu am mostenit un apartament de la parinti si fiul meu este propietarul apartamentului parintesc prin act de donatie cu uzufruct viager .Acum noi vrem ca apartamentul nostru proprietate sa il lasam fetei .Va intreb cum pot lasa apartamentul fetei prin contract de intretinere (ce presupune acest contract ) sau prin donatie cu uzufruct si intretinere ,sau contract de vanzare cumparare cu intretinere si uzufruct, Ce ne sfatuiti sa facem,nu vrem sa lasam sa nu fie atacat mai tarziu de baiat.
Eu am mostenit un apartament de la parinti si fiul meu este propietarul apartamentului parintesc prin act de donatie cu uzufruct viager

ori dvs ati mostenit, ori fiul e proprietar...sunt 2 case ?
Cati ani are fiica dvs ?Daca e majora s dispusa sa va intretina, semnati un contract de intretinere si pastrati-va drept de uzufruct.
gi-jane2, moderator
Vanzarea e una. Donatia e alta. Intretinerea e alta.
Dvs ce doriti de fapt?
O suma de bani? Sa ii dati fiicei apartamentul gratis/cadou? Sau sa fiti intretinuti?
Moralmente, ar fi corect sa ii faceti acelasi act, adica un contract de donatie cu drept de uzufruct viager.
Si cand spun "corect" ma refer la imprejurarea ca fiului i-ati donat fara nicio obligatie, iar fiicei ii dati numai daca va intretine. Prectic, fiica isi plateste apartamentul prin prestarea intretinerii.