Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, soțul meu a decedat în ianuarie 2022, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, soțul meu a decedat în ianuarie 2022, aveam împreună ...

Bună ziua, soțul meu a decedat în ianuarie 2022, aveam împreună un apartament, o mașină, terenuri agricole ale lui și acțiuni la pilonul 2 ale soțului. Băiatul renunță la partea lui de apartament și mi-o cedează mie, Apoi fata și băiatul renunță la mașină, acțiuni pilonul 2 și terenuri agricole. Cum trebuie să facem, facem partajul întâi și renunță cum am spus mai sus după partaj sau înainte de a face partajul. Eu vreau sa ii las apartamentul fetei, eu voi locui în el, dar cum pot sa îl las în asa fel încât sa ii rămână după moartea mea.
BarbuViorica, utilizator
În niciun caz, nu se poate "renunța" asa cum vreți dvs.
În primul rand, nu exista renunțare "în favoarea cuiva ". Cine renunță, este străin de moștenire. Renunțarea este pura și simpla, iar partea renuntatorului se împarte în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
În al doilea rand, renunțarea este indivizibila și priveste întreaga masa succesorala.
Renunți la tot sau accepti tot.
Nu se poate sa renunti numai la mașină sau numai la apartament.
Fiul, dacă nu are niciun fel de pretenție la niciun bun din masa succesorala, poate renunță la moștenire.
Rămâneți mostenitori dvs si fiica după care, încheiați doua contracte de donatie:
- fiica va donează cotele ei din pilonul 2, terenuri si mașina, iar dvs va intregiti dreptul de proprietate.
- dvs ii donați fiicei cota dvs din apartament, cu rezerva dreptului de uzufruct viager, fiica devenind proprietar deplin pe apartament, la decesul dvs
raluk0207, utilizator
In cazul dvs, folositi impropriu termenul de renuntare, ce vreti dvs e o imparteala. Dezbateti succesiunea si apoi faceti partaj asa cum doriți.
Fiul pare ca ramane cu nimic, el poate renunta la mostenirea tatalui.
gi-jane2, moderator
Cu mențiunea ca la partaj nu puteți condiționa transmiterea apartamentului, după decesul dvs.
e adevarat, dar poate pastra uzufructul
Ca sa păstreze uzufructul înseamnă să partajeze nuda proprietate de uzufruct. Ceea ce, prin partaj nu e posibil.