Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa știu, dacă se poate, dacă atunci când ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa știu, dacă se poate, dacă atunci când se face ...

As dori sa știu, dacă se poate, dacă atunci când se face succesiunea dupa moartea unui părinte, notarul trebuie sa oprească testamentul in original? Se va restitui testamentul după întocmirea succesiunii sau se va opri de către notar?
Mulțumesc!
Vorbim despre un testament olograf? Ar trebui să-l restituie după finalizarea procedurii și să păstreze o copie legalizată.

Art. 121 Regulamentul de aplicare a Legii notarilor publici
1) Actele și procedurile notariale prevăzute la art. 120 alin. (4) se vor constitui în vederea arhivării în mape și dosare după cum urmează:

a) ...
b) mapa cu certificate de moștenitor, care cuprinde și încheierea finală, în original și, după caz, copia legalizată a testamentului olograf, procesul-verbal de constatare a stării materiale și procesul-verbal de validare a testamentului, în original, precum și inventarul succesoral;
Mulțumesc mult de răspuns! Scuze, nu am specificat tipul testamentului: este vorba de Testamentul autentic sau notarial.