avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament de mana. Buna ziua. Tatal meu a facut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament de mana. Buna ziua. Tatal meu a facut un testament ...

Testament de mana.

Buna ziua.
Tatal meu a facut un testament de mana in care include semnatura lui si a unui martor fara a il legaliza la notar.
Cum ar fi cel mai bine procedat la succesiune ca testamentul sa fie luat in considerare si ca succesiunea sa se faca dupa testament?Toti mostenitorii accepta succesiunea doar notarul a spus ca ar fi nevoie de o expertiza la testament sau sa fie dezbatut in instanta.
Alte variante am avea?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cristiantm , utilizator 03:55, 9 Ianuarie 2022
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
asta e singurul notar competent sau mai e vreunul pe raza ultimului domiciliu al tatalui ?
I-a tremurat mana tatalui sa de ce vrea expertiza ?
Nu aveti niciun specimen de semnatura a tatalui ? un alt act semnat de el ? nu seamana semnaturile sau cum ?
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
gi-jane2, moderator
Nu este singurul, al 2lea ne-a spus ca doar in instanta se accepta testamentul nelegalizat.
Semnatura se poate verifica cu orice act si este identica...si toti mostenitorii acceptam testamentul si i-am spus notarului ca il acceptam, dar ne-a zis ca doar expertiza sau sa nu fie luat in calcul testamentul si sa se faca succesiunea in mod legal dupa care sa facem acte de donatii intre noi sa ajungem la numitorul comun, ceea ce noi nu vrem

gi-jane2 a scris:

asta e singurul notar competent sau mai e vreunul pe raza ultimului domiciliu al tatalui ?
I-a tremurat mana tatalui sa de ce vrea expertiza ?
Nu aveti niciun specimen de semnatura a tatalui ? un alt act semnat de el ? nu seamana semnaturile sau cum ?

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti la un avocat cu testamentul ca sa il vada, sa vada daca sunt probleme cu el sau nu.
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua ! Expertiza grafoscopică este obligatorie pentru validarea testamentului olograf (testament de mână) numai în anumite situații prevăzute de lege. În acest sens, vă recomand să consultați un avocat care să studieze testamentul și să vă ofere o consultație juridică particularizată speței dvs., pentru a vă putea lămuri dacă vă încadrați într-unul din cazurile în care expertiza este obligatorie, și pentru a vă explica etapele procedurii succesorale.
Multumesc frumos pentru rapsuns.ma voi adresa unui avocat cu testamentul.

O zi buna!

Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

La dezbaterea succesiunii dupa un testament olograf cu mostenitori ... mirela4512 mirela4512 La dezbaterea succesiunii dupa un testament olograf cu mostenitori nerezervatari. Testamentul este facut in favoarea unuia dintre mostenitori. Unul dintre ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune mirela4512 mirela4512 La dezbaterea succesiunii dupa un testament olograf cu mostenitori nerezervatari. Testamentul este facut in favoarea unuia dintre mostenitori. Unul dintre ... (vezi toată discuția)
Dezabatere succesiune mirela4512 mirela4512 La dezbaterea succesiunii dupa un testament olograf cu mostenitori nerezervatari. Testamentul este facut in favoarea unuia dintre mostenitori. Unul dintre ... (vezi toată discuția)