Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament de mana. Buna ziua. Tatal meu a facut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament de mana. Buna ziua. Tatal meu a facut un testament ...

Testament de mana.

Buna ziua.
Tatal meu a facut un testament de mana in care include semnatura lui si a unui martor fara a il legaliza la notar.
Cum ar fi cel mai bine procedat la succesiune ca testamentul sa fie luat in considerare si ca succesiunea sa se faca dupa testament?Toti mostenitorii accepta succesiunea doar notarul a spus ca ar fi nevoie de o expertiza la testament sau sa fie dezbatut in instanta.
Alte variante am avea?

Multumesc frumos
Notarul v-a îndrumat la instanță pentru ca testamentul nefiind autentificat la un notariat, nu poate fi verificat la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor.
Ultimul testamentul îl anulează pe cel anterior.
Fiind scris de mana, acasă, de unde știți ca nu mai exista vreun alt testament scris tot acasă și ca acela este ultimul?

Art 107 din Legea 36/1995

(2) În cazul existenţei unui testament olograf, mistic sau privilegiat prezentat notarului public sau găsit la inventar, acesta procedează la deschiderea şi vizarea lui spre neschimbare. La termenul fixat pentru dezbatere se constată starea lui materială întocmindu-se un proces-verbal, urmat de procedura validării.

(3) Procesul-verbal de validare a testamentului se întocmeşte de către notarul public în prezenţa succesibililor legali înlăturaţi prin testament sau ale căror drepturi sunt afectate prin acesta şi care vor fi citaţi în acest scop.

(4) Notarul public va dispune efectuarea unei expertize grafoscopice atunci când:
a) succesibilii înlăturaţi de la moştenire, deşi citaţi, nu se prezintă;
b) succesibilii declară că nu cunosc scriitura defunctului;
c) succesibilii contestă scriitura defunctului, aducând probe în acest sens;
d) defunctul nu are moştenitori legali.

Vă aflați într-una din situațiile de mai sus?
romascanu, moderator
Multumesc frumos pentru informatie si ajutor!

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Art 107 din Legea 36/1995

(2) În cazul existenţei unui testament olograf, mistic sau privilegiat prezentat notarului public sau găsit la inventar, acesta procedează la deschiderea şi vizarea lui spre neschimbare. La termenul fixat pentru dezbatere se constată starea lui materială întocmindu-se un proces-verbal, urmat de procedura validării.

(3) Procesul-verbal de validare a testamentului se întocmeşte de către notarul public în prezenţa succesibililor legali înlăturaţi prin testament sau ale căror drepturi sunt afectate prin acesta şi care vor fi citaţi în acest scop.

(4) Notarul public va dispune efectuarea unei expertize grafoscopice atunci când:
a) succesibilii înlăturaţi de la moştenire, deşi citaţi, nu se prezintă;
b) succesibilii declară că nu cunosc scriitura defunctului;
c) succesibilii contestă scriitura defunctului, aducând probe în acest sens;
d) defunctul nu are moştenitori legali.

Vă aflați într-una din situațiile de mai sus?