Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suma de 400 lei (netaxabili) stabilita pentru regimul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suma de 400 lei (netaxabili) stabilita pentru regimul de telemunca ...

Suma de 400 lei (netaxabili) stabilita pentru regimul de telemunca se acorda stricto-sensum, doar angajatilor aflati in telemunca? Asadar daca angajatul revine la birou cei 400 lei redevin taxabili?
A doua intrebare: este obligariu sa acordam acest beneficiu retroactiv? Sau se poate acorda incepand din luna martie 2021, de exemplu?
Exact, doar celor în telemuncă și proporțional cu timpul lucrat astfel. Dacă lucrează doar 10 zile din 20 în telemuncă le dați doar 200 de lei. Deci când revin la muncă la sediu nu le mai dați.

Nu este obligatoriu să îi acordați retroactiv. Introduceți-i de când vreți dvs., însă nu uitați să îi includeți, prin act adițional, în contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca sau măcar în regulamentul intern. Doar așa pot fi neimpozabili și scutite de la plata contribuțiilor sociale.
Totu-i foarte clar, va multumesc inca o data!