Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Ma gandesc sa divortez si eu dupa 1 an si ceva de casatorie , motivele nu vi le spun acum. Ma intereseaza altceva avem o casa cu 50% - 50% drept comun care e luata prin credit ipotecar , mentionez ca eu sunt titularul creditului si platitorul ratelor. Cum as putea face sa raman cu casa? Multumesc si astept cat mai repede raspunsuri . ( crazykinnezu@yahoo.com )
Cel mai simplu mod de rezolvare al situatiei,astfel cum doriti dvs.ar fi sa o convingeti pe sotie si in cadrul procesului de partaj sa faceti o intelegere cu privire la impartirea bunurilor,iar dvs sa fiti de acord cu plata unei sulte(dupa stabilirea valorii de circulatie prin expertiza de avaluare) catre aceast,.in schimbul atribuirii apartamentului.
Aceasta intelegere semnata de parti,face parte integranta din hotararea instanmtei,reprezinta vointa expresa a partilor si este definitiva,conform art.271 c.pr.civ.
Daca nu reusiti realizarea tranzactiei,in functie de probatorii,dar si de alte criterii, aceasta sarcina va reveni instantei care va atribui prin hotarare apartamentul
buna seara
divrotati de comun acord daca se poate si incercati sa ii propuneti o sulta adica o suma de bani pentru partea de casa....cu teranzacatie poate merge si este si cel mai simplu si costisitor ..
av dh
1. daca nu aveti copil minor , divortul se poarte desface prin acordul partilor .
odata cu actiunea de divort depuneti si o tranzactie referitor la partaj. aceasta se semneaza de parti la primul termen, instanta urmand sa pronunte hotararea de expedient .
2. daca nu puteti ajunge la o intelegere cu sotia , in ceea ce priveste partajul, acesta se va atribui de catre instanta unuia dintre soti, obligandu-l pe acesta la plata sultei catre celalalt sot , intr-un anumit interval de timp.
taxa in cazul procesului de partaj este in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile.