Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... impartire bunuri inainte de primul termen
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

impartire bunuri inainte de primul termen

Buna seara,
Divort, culpa comuna, copil minor, reclamanta a pus la dosar, la bunuri comune,
apartament cumparat impreuna care v-a fi impartit 50/50 cu sulta,etc.
Este vre-o problema daca inainte de primul termen reclamanta si paratul, de
comun acord, vand apartamentul, impart celelalte bunuri iar apoi la primul termen
se prezinta cu o "tranzactie" in care declara ca nu mai au bunuri comune de impartit?
Multumesc anticipat !
nu este nici o problema deoarece partajul se judeca separat de actiunea de divort si in aceste conditii, daca doriti si reusiti sa faceti acest lucru, este foarte bine.
Daca prezentanti tranzactia la primul termen de judecata, recuperati si taxa judiciara de timbru.
buna ziua
daca dati dovada de intelpciune faceti tranzactie ,intelegerea partilor tot timpul este sfinta .
bafta
Aceasta este cea mai inteligenta solutie-inclusiv su aspectul recuperarii unor bani investiti ,cum afirma distinsa d-na avocat-tranzactia intocmita,reprezentand vointa expresa a prtilor si facand parte din hotararea de expedient pronuntata ,conform art.271 c.pr.civ..Aceasta hotarare are avantajul de a fi si definitiva.
1. Daca ati timbrat petitul de partaj, veti depune la primul termen de judecata o tranzactie si astfel veti recupera integral taxa de timbru pentru acest petit.
2. Daca nu ati timbrat petitul privind partajul, renuntati la partajul bunurilor comune, nu mai timbrati si totul va fi OK. Oricum, partile au impartit de comun acord toate bunurile comune iar bunul imobil a fost instrainat astfel incat nu mai este necesara vreo tranzactie pe care s-o consfinteasca instanta. ;)