avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copii plătesc datoriile părinților după deces? Vă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copii plătesc datoriile părinților după deces? Vă rog, lămuriți ...

Copii plătesc datoriile părinților după deces?
Vă rog, lămuriți mă cu această situație, pentru că din codul civil nu prea am înțeles mare lucru.
Mama mea a făcut o datorie acum 10 ani, nu a plătit la timp, i s a pus poprire pe pensie nu știu în ce an...iar ea a decedat acum 2 ani. Acum m am trezit că sunt chemat în instanță...sunt bun de plată?
Cel mai recent răspuns: utilizator@ , utilizator 12:55, 16 Februarie 2021
Da. Datoriile si sarcinile mostenirii sunt suportate de mostenitorii acceptanti.
Puteti renunta la succesiunea mamei (ca sa scapati de datorie), dar asta inseamna sa renuntati la abolut tot, inclusiv la bunuri.
Mulțumesc
Mama, nu a lăsat nimic moștenire pentru că nu avea nimic de lăsat. Deci, în acest caz nu plătesc nimic.

raluk0207 a scris:

Da. Datoriile si sarcinile mostenirii sunt suportate de mostenitorii acceptanti.
Puteti renunta la succesiunea mamei (ca sa scapati de datorie), dar asta inseamna sa renuntati la abolut tot, inclusiv la bunuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatie plata datorii ruda decedata decs decs Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie: socrul meu a decedat la sfarsitul anului trecut. Din pacate, intre momentul decesului si ... (vezi toată discuția)
Mostenire credit banca Florin Negrea Florin Negrea Daca am mostenit un credit inpropiu spus. Eu am stat in casa cu parinti mei ei au avut un credit la pireus au platit 7 ani. Dupa 7 ani au decedat amindoi casa ... (vezi toată discuția)
Datorie a parintelui dintr-un proces civil, transferata copilului VBG1 VBG1 Buna seara, am urmatoarea situatie: tatal meu, in tinerete, a avut un conflict cu o persoana legat de o tranzactie a unei case, in urma caruia a fost dat in ... (vezi toată discuția)