Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copii plătesc datoriile părinților după deces? Vă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copii plătesc datoriile părinților după deces? Vă rog, lămuriți ...

Copii plătesc datoriile părinților după deces?
Vă rog, lămuriți mă cu această situație, pentru că din codul civil nu prea am înțeles mare lucru.
Mama mea a făcut o datorie acum 10 ani, nu a plătit la timp, i s a pus poprire pe pensie nu știu în ce an...iar ea a decedat acum 2 ani. Acum m am trezit că sunt chemat în instanță...sunt bun de plată?
Da. Datoriile si sarcinile mostenirii sunt suportate de mostenitorii acceptanti.
Puteti renunta la succesiunea mamei (ca sa scapati de datorie), dar asta inseamna sa renuntati la abolut tot, inclusiv la bunuri.
Mulțumesc
Mama, nu a lăsat nimic moștenire pentru că nu avea nimic de lăsat. Deci, în acest caz nu plătesc nimic.

raluk0207 a scris:

Da. Datoriile si sarcinile mostenirii sunt suportate de mostenitorii acceptanti.
Puteti renunta la succesiunea mamei (ca sa scapati de datorie), dar asta inseamna sa renuntati la abolut tot, inclusiv la bunuri.