Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua, acum doi ani am primit ca pedeapsa amanarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua, acum doi ani am primit ca pedeapsa amanarea aplicarii ...

buna ziua,
acum doi ani am primit ca pedeapsa amanarea aplicarii amenzii fiind supravegheat care s-a terminat ok in noiembrie anul trecut iar permisul nu a fost luat si am ramas curat cu cazierul...dar acum iarasi am pacatuit si a iesit 0.52 in aerul expirat, iar rezultatul din sange inca nu il stiu.
as dori sa va intreb ca idee la ce ar trebui sa astept
multumesc anticipat
Amânarea aplicării pedepsei echivalează cu încetarea acțiunii penale, deci aveți cazierul curat și nu veți avea recidivă.

Pentru ca noua faptă să fie infracțiune trebuie ca în urma probelor biologice alcoolemia în SÂNGE să fie mai mare de 0,80 g/l alcool pur sânge.
Apoi se va cerceta și eventual judeca precum cea anterioară.
Vă puteți aștepta la o nouă amendă penală sau la o pedeapsă penală cu închisoarea - a cărei executare va fi fie amânată, fie suspendată.
Se va ține cont, totuși, că nu sunteți la primul contact cu legea penală, iar că data trecută vi s-a acordat clemență.
Pentru un rezultat cât mai bun, pregătiți o apărare eficientă cu un avocat dedicat!
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
multumesc mult pentru raspuns
Cu plăcere, atentie și la pedepsele complementare!
Am avut multe dosare de acest gen și sunt anumite discuții...!
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
buna,
va referiti la cele ce voi primi?
multumesc
Pentru celeritate, solicitati organului de up sa platiti dvs contravaloarea buletinului toxicologic. Dupa ce se primeste buletinul toxicologic, o sa va citeze in calitate de suspect.
In functie de situatia de fapt, se va solicita calculul retroactiv al alcoolemiei.
Daca nu ati savarsit infractiunea in termenul de supraveghere, teoretic aveti sanse la o alta solutie de amanare daca veti fi trimis in judecata.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.