Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune imobil Va rog analizați acest caz atipic: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune imobil Va rog analizați acest caz atipic: C este ...

Succesiune imobil

Va rog analizați acest caz atipic:
C este proprietarul în cota de 1/1 al unui imobil
C decedeaza.
La deschiderea succesiunii după C,exista doar acești moștenitori:
soția supravietuitoare
sora lui C.
Nu se dezbate succesiunea lui C.
Ulterior, sora lui C decedeaza.
După aceea,decedeaza si sotia lui C.
Precizez :
sora lui C are 2 copii :pe M si N
sotia lui C are un copil din altă căsătorie.Copilul nu este copilul lui C.
După aceea ,:
singurul copil al lui M (,M copil al surorii ) decedeaza.
După aceea decedeaza M.
Cei 2 nepoți ai lui M,dezbat succesiunea după M,primind mostenirea prin reprezentare a părintelui lor predecedat,fata de M.
Rămîn asa :
N copil al surorii
2 nepoți ai lui M ,care l au mostenit pe M ,copilul surorii lui C
copilul sotiei supravietuitoare,dar nu al lui C.
Acum,pentru dezbaterea succesiunii lui C ,cum se împarte imobilul lui C,ținînd cont ca tacit ,ambele persoane cu vocație succesorala ,adică sora si sotia supravietuitoare ,au acceptat doar tacit mostenirea.
Copilul sotiei,care nu este copilul lui C,,dorește dezbaterea succesiunii după C.
Cum se solutionează aceasta problema ?
Sper ca am prezentat destul de explicit totul.
Va rog,daca nu este clar,comunicati mi,pentru a reveni cu precizări.
Va multumim pentru ajutorul dumneavoastra.
Cu stimă si respect deosebit,
ABANA1

ABANA1, utilizator
Buna ziua

Copilul sotiei supravietuitoare 1/2
N 1/4
Cei doi nepoti ai lui M impreuna 1/4, deci fiecare nepot 1/8.
Va multumesc,domnule avocat,pentru răspuns,pentru promptitudine!
Va rog sa mi spuneti, în cazul copilului sotiei supravietuitoare, acesta primește mostenirea prin retransmitere ?
Intrebarea este în contextul în care soția supravietuitoare nu a dorit dezbaterea succesiunii in timpul vietii dumneaei,dar copilul dumneaei dorește acum.El a si profitat de acest imobil.
Va multumesc.