Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Lucrez de 2 ani,in cadrul Companiei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Lucrez de 2 ani,in cadrul Companiei Municipale de ...

Buna seara!
Lucrez de 2 ani,in cadrul Companiei Municipale de Consolidari,companie care apartine de Primaria Capitalei.
In tot acest timp,salariile le-am primit mereu cu intarziere,incepand de la o saptamana si pana in momentul de fata,cand avem intarzieri salariale si de 2-3 luni.
Cum as putea sa ii actionez in judecata si ce sanse de castig am.
As dori sa aflu parerea specialistilor.
Va multumesc.
Art. 166 C.mun.
......
(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Jurisprudenta
Pentru drepturile salariale restante pot fi acordate dobânzi legale și actualizarea cu rata indicelui de inflație, deoarece natura lor juridică este diferită. Acordarea dobânzii legale se impune pentru neplata la scadență a sumei datorate, creditorul fiind privat de folosirea sumei de bani cuprinsă între data scadenței și data plății efective, în timp ce actualizarea cu indicele inflației are ca finalitate păstrarea valorii reale a sumei de bani. Curtea de Apel Timișoara, Secția litigii de muncă și asigurări sociale, Decizia civilă nr. 842 din 6 aprilie 2011,
[ link extern ]

Sentința nr. 161/2016 pronunțată de Tribunalul TIMIŞ la data de 29-01-2016 în dosarul nr. 161/2016
[ link extern ]

Doctrina
[ link extern ] /
Acolo am lucrat și eu.
Aștept răspuns și eu la întrebarea ta.
Sigur ce îți pot spune,un avocat cere 1000 euro pentru dosar fara garantarea că v-a câștiga procesul și este un proces care poate dura și 4-5.

mariusilie73 a scris:

Buna seara!
Lucrez de 2 ani,in cadrul Companiei Municipale de Consolidari,companie care apartine de Primaria Capitalei.
In tot acest timp,salariile le-am primit mereu cu intarziere,incepand de la o saptamana si pana in momentul de fata,cand avem intarzieri salariale si de 2-3 luni.
Cum as putea sa ii actionez in judecata si ce sanse de castig am.
As dori sa aflu parerea specialistilor.
Va multumesc.

Cred ca răspunsul dat era pt dvs..