Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema semnatura proces verbal contraventional
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema semnatura proces verbal contraventional

Buna ziua,
Am fost sanctionat de politia rutiera si am observat la cateva zile dupa, ca la rubrica alte mentiuni este o semantura, care nu este a mea.
Am cautat le internet foto cu diverse procese verbale si am vazut ca exista doua semnaturi ale contravenientului, una jos pentru primirea procesului verbal si una la rubrica "alte mentiuni".
Ori la mine este semnatura mea jos la lrimirea PV, iar la rubrica "alte mentiuni" este alta semnatura...

Este corect acest lucru?
Bună seara!
Și ce scrie la "alte mențiuni"?
Ați făcut obiecțiuni?
Au fost consemnate în procesul verbal?
Ele corespund celor susținute de dvs in fata agentului constatator?
Scrie "Nu are mentiuni", ceea ce, la momentul respectiv asa a fost.
Totusi, pe orice alt PV ma uit, acolo trebuiansa fi semnat eu, nu altcineva.
Am primit sugestia ca se incadreaza la fals intelectual si ar trebui sa fac plangere.
Lipsa semnaturii contravenientului nu este de natira sa atraga anularea inscrisului
Pai problema ar fi nu ca lipseste semnatura mea, ci ca e alta semnatura in loc...

ynocentta a scris:

Lipsa semnaturii contravenientului nu este de natira sa atraga anularea inscrisului

Dacă nu este trecut nimic la rubrica mențiuni și este doar o semnătură, nu este motiv de nulitate.
Dar dacă sunt scrise anumite mențiuni, fapte, circumstanțe care nu sunt adevărate și va prejudiciaza, se poate invoca nulitatea relativă, dar trebuie sa dovediti vătămarea.