avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema semnatura proces verbal contraventional
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema semnatura proces verbal contraventional

Buna ziua,
Am fost sanctionat de politia rutiera si am observat la cateva zile dupa, ca la rubrica alte mentiuni este o semantura, care nu este a mea.
Am cautat le internet foto cu diverse procese verbale si am vazut ca exista doua semnaturi ale contravenientului, una jos pentru primirea procesului verbal si una la rubrica "alte mentiuni".
Ori la mine este semnatura mea jos la lrimirea PV, iar la rubrica "alte mentiuni" este alta semnatura...

Este corect acest lucru?
Cel mai recent răspuns: stefanprisacariu , utilizator 00:22, 18 Februarie 2021
Bună seara!
Și ce scrie la "alte mențiuni"?
Ați făcut obiecțiuni?
Au fost consemnate în procesul verbal?
Ele corespund celor susținute de dvs in fata agentului constatator?
Scrie "Nu are mentiuni", ceea ce, la momentul respectiv asa a fost.
Totusi, pe orice alt PV ma uit, acolo trebuiansa fi semnat eu, nu altcineva.
Am primit sugestia ca se incadreaza la fals intelectual si ar trebui sa fac plangere.
Lipsa semnaturii contravenientului nu este de natira sa atraga anularea inscrisului
Pai problema ar fi nu ca lipseste semnatura mea, ci ca e alta semnatura in loc...

ynocentta a scris:

Lipsa semnaturii contravenientului nu este de natira sa atraga anularea inscrisului

Dacă nu este trecut nimic la rubrica mențiuni și este doar o semnătură, nu este motiv de nulitate.
Dar dacă sunt scrise anumite mențiuni, fapte, circumstanțe care nu sunt adevărate și va prejudiciaza, se poate invoca nulitatea relativă, dar trebuie sa dovediti vătămarea.

Alte discuții în legătură

Proces verbal intocmnit gresit nu corespunde data si incadrarea contravntei mihai0888 mihai0888 Acum o luna de zile am fost oprit cu masina de serviciu in trafic fara intentie nu am avut permisul de conducere la mine politistul mia trecut acest fapt in ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala impotriva unui proces verbal intocmit fara a fi contravenientul de fata siloth siloth ma confrunt cu aceastra problema si cu marea dilema a rubricii \"Alte mentiuni\" og 2 art 16 (7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul ... (vezi toată discuția)
Exista șanse de anulare a pv dacă de pe el lipsesc semnătura mea și semnătura unui martor, iar rubrica "alte mențiuni" este necompletată? Danyhass Danyhass Exista șanse de anulare a procesului verbal daca lipsește semnătura mea,necompletarea rubricii \"alte mențiuni\" și lipsa semnăturii unui martor? (vezi toată discuția)