avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! 1. Doresc sa aflu daca la implinirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! 1. Doresc sa aflu daca la implinirea varstei de 60 ...

Buna ziua !
1. Doresc sa aflu daca la implinirea varstei de 60 ani pot opta pentru pensie partial anticipata.
Am stagiul complet de cotizare(minim 35 ani) si in momentul de fata o pensie pe caz de boala gr.3
2. Daca pensia pe caz de boala se opreste la implinirea vartei de 60 ani si daca mai pot avea un serviciu la privat dupa aceasta varsta, fara sa-mi afecteze pensia ?
Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:47, 17 Februarie 2021
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de boala la pensie pentru munca depusa roby lukas roby lukas Buna ziua. Sunt nascut la 01.03.1949 si din aprilie 2008 sunt pensionar de boala gr.1. Doresc sa trec la pensia pentru munca depusa si sa aflu daca: 1) in ... (vezi toată discuția)
Variante de pensionare linualin linualin Va supun atentiei urmatorul caz: Socrul meu implineste 60 de ani in luna martie 2010, cand doreste sa iasa la pensie din cauza serviciului mult prea ... (vezi toată discuția)