Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! 1. Doresc sa aflu daca la implinirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! 1. Doresc sa aflu daca la implinirea varstei de 60 ...

Buna ziua !
1. Doresc sa aflu daca la implinirea varstei de 60 ani pot opta pentru pensie partial anticipata.
Am stagiul complet de cotizare(minim 35 ani) si in momentul de fata o pensie pe caz de boala gr.3
2. Daca pensia pe caz de boala se opreste la implinirea vartei de 60 ani si daca mai pot avea un serviciu la privat dupa aceasta varsta, fara sa-mi afecteze pensia ?
Multumesc mult !
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.