Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt portofel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt portofel

buna,
sorei mele i-a furat portofelul in tramvai.Politia se afla in tramvai si l-au prins pe infractor.ea a dat declaratie ca persoana vatamata si eu ca martora.Amandoua am specificat in declarati ca nu dorim sa mai fim reaudiate. Acum am primit citati sa ne prezentam in instanta ea ca pesoana vatamata si eu ca martora.ce se intampla daca nu ne prezentam?ce ar trebui sa facem?in portofel avea 10 ron
Dar nu inteleg de ce ma audiaza daca eu am mentionat ca imi mentin declaratia si nu doresc sa mai fiu reaudiata?(asta s-a intamplat la politie)
Eu nu imi pot lasa examenele sa ma duc la proces.
Din nefericire,nu dvs.sunteti cea care dispune,ci instranta de judecata,in conformitate cu prevederile legii despre care am vorbit mai sus.Dvs.nu sunteti in masura sa negociati legea si de fapt,nimeni nu poate face aceasta.
Normal ca va trebui sa va prezentati la instranta de judecata, in conformitate cu prevederile legii. Dumneavoastra, spuneti ca in portofel aveati numai 10 ron, dar daca aveati 1000 ron?. La flagrant nu conteaza prejudiciul.
De fapt,puteti solicita,in scris, amanarea cauzei,in vederea audierii dvs.dupa terminarea examenelor pentru a fi audiata de catre instanta.
In caz contrar, instanta poate dispune aducerea dvs.cu mandat de aducere,dar si amendarea dvs.pentru neprezentare,conform prevederilor legale .