Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca tatal nu vrea sa-si ia luna de concedii pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca tatal nu vrea sa-si ia luna de concedii pentru cresterea ...

Daca tatal nu vrea sa-si ia luna de concedii pentru cresterea copilului cum poate continua mama concediul de crestere a copilului si pentru aceasta ultima luna??
Daca tatal indeplineste conditiile sa ramana ultima luna in CCC nu poate, dar isi poate lua o luna de concediu fara plata.
Mama nu poate beneficia de indemnizatie pentru CCC in acea luna .... fie revine la munca, fie intra in CFP .

În situația în care persoana îndreptățită optează pentru concediu fără plată, cererea pentru acordarea acestuia se depune și se înregistrează la angajator, pe această perioadă aplicându-se corespunzător prevederile art. 21 alin. (3) și (4) și art. 22 din ordonanța de urgență nr. 111/2010.....sens in care, va anunta AJPIS.