Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua!Am castigat un proces de contestare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua!Am castigat un proces de contestare executare silita ...

Buna ziua!Am castigat un proces de contestare executare silita in data de 19.11.2020.In cat timp este obligata partea care a pierdut sa-mi restituie cheltuielile mele cu executorul judecatoresc?Precizez ca eu am pornit executarea silita si partea adversa a contestat-o , dar a pierdut.Pana acum nu mi s-a returnat aceasta cheltuiala de catre partea adversa.Multumesc!
In urma contestatiei la executare s-a pronuntat o hotarare in care partea care a pierdut procesul, in speta contestatorul, a fost obligata la cheltuieli de judecata. Hotararea instantei de fond nu este definitiva. Dupa pronuntare, instanta trebuie sa redacteze hotararea si sa o comunice partilor pentru exercitarea caii de atac. Numai dupa ce hotararea va ramane definitiva, prin solutionarea caii de atac sau prin neexercitarea caii de atac, la expirarea termenului de exercitare a apelului, hotararea trebuie legalizata si apoi pusa in executare silita pentru obtinerea sumei aferente cheltuielilor de judecata la care contestatorul a fost obligat in favoarea dv. daca nu va achita sumele datorate de buna voie, Succes!
Executare silita la executare silita?Cred ca glumiti!Procesul de contestare executare silita s-a incheiat si la ultima instanta!In cat timp este obligata partea adversa care a pierdut sa mi restituie cheltuielile facute de mine cu executorul?Asta era intrebarea!Executorul va face poprirea care deja i-a fost aprobata de judecator.In cat timp?Exista pe undeva in legislatie timpul de 6 luni?

Corina Capotã a scris:

In urma contestatiei la executare s-a pronuntat o hotarare in care partea care a pierdut procesul, in speta contestatorul, a fost obligata la cheltuieli de judecata. Hotararea instantei de fond nu este definitiva. Dupa pronuntare, instanta trebuie sa redacteze hotararea si sa o comunice partilor pentru exercitarea caii de atac. Numai dupa ce hotararea va ramane definitiva, prin solutionarea caii de atac sau prin neexercitarea caii de atac, la expirarea termenului de exercitare a apelului, hotararea trebuie legalizata si apoi pusa in executare silita pentru obtinerea sumei aferente cheltuielilor de judecata la care contestatorul a fost obligat in favoarea dv. daca nu va achita sumele datorate de buna voie, Succes!

V-a răspuns destul de clar Doamna Avocat. Citiți cu atenție sfatul primit.

Corina Capotã a scris:

hotararea trebuie legalizata si apoi pusa in executare silita pentru obtinerea sumei aferente cheltuielilor de judecata la care contestatorul a fost obligat in favoarea dv. daca nu va achita sumele datorate de buna voie, Succes!

Mai mult decât atât nu aveți ce face. Debitorul poate să nu se conformeze obligației de a vă plăti datoriile, și nu aveți cei face.
Poate să nu vă plătească nimic niciodată, nici peste 2 luni, nici peste 6 luni, nici peste 3 ani....., și dacă nu are bunuri pe numele său sau venituri salariale, nu aveți de unde recupera creanțele.
Dapix, utilizator