Forum Discuţii juridice Executare silită Abuz executor judecătoresc
Discuție deschisă în Executare silită

Abuz executor judecătoresc

Bună ziua, ma confrunt cu o problema cu un executor judecătoresc. Am câștigat un proces împotriva unei firme de recuperări creanțe, sentința rămânând definitiva și executorie prin neexercitarea caii de atac legale de către intimat. Instanta a constatat ca mi s-a actualizat fără niciun temei legal creanță cu o anumita suma, și a dispus anularea încheierii de actualizare a creanței a executorului și a tuturor actelor subsecvente încheiate în temeiul acesteia. Având în vedere faptul ca, acțiunea introdusa de mine nu a suspendat executarea silita (nu am uzat de dreptul de a depune o cauțiune) suma mi-a fost imediat reținută de executor. Totodată, în cursul procesului am primit de la bej și încheierea de finalizare a executării silite. Deja am trimis 2 adrese către executor prin care, în temeiul sentinței am solicitat restituirea respectivei sume de bani, poprita în mod nelegal conform dispunerilor instantei de judecata, fata de care nu am primit niciun răspuns și nici banii. Sunt alte cai legale prin care îmi pot recupera acești bani, având în vedere ca executorul judecătoresc nu respecta hotărârea judecătorească? Va mulțumesc anticipat.
Se pare că, datorita modalității de formulare hotărârea obținută nu poate fi pusă în executare in sensul de a obliga executorul să..

Pai prin sentința respectiva judecătorul obliga executorul să anuleze respectiva încheiere, și odată cu anularea încheierii nu este logic sa restituie și suma poprita în temeiul acesteia?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Se pare că, datorita modalității de formulare hotărârea obținută nu poate fi pusă în executare in sensul de a obliga executorul să..

Vreau sa precizez și faptul ca în cursul procesului, judecătorul i-a solicitat explicații executorului cu privire la temeiul legal care a stat la baza actualizării creanței, acesta neoferind niciun răspuns instantei.

Anamaria Alexandra a scris:

Pai prin sentința respectiva judecătorul obliga executorul să anuleze respectiva încheiere, și odată cu anularea încheierii nu este logic sa restituie și suma poprita în temeiul acesteia?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Se pare că, datorita modalității de formulare hotărârea obținută nu poate fi pusă în executare in sensul de a obliga executorul să..

Executorul judecatoresc se va conforma doar dispozitiei instantei...in sensul anularii...(actelor enumerate de instanta), "fara a fi logic " sa restituie vre-o suma daca instanta nu a obligarea acestuia la restituire. Pentru restituire, va trebui sa formulati o alta cerere...
Vreau sa menționez ca am mai câștigat procese împotriva acestor firme de recuperări creanțe prin care instanta a anulat executările silite pornite, iar executorii judecătorești care au instrumentat respectivele dosare au restituit sumele poprite imediat după rămânerea definitiva a sentințelor, fara a fi necesara introducerea unei noi acțiuni în justiție ori măcar o simpla adresa din partea mea. Se poate sa îmi oferiți temeiul legal al celor susținute de către dvs.? Precizez faptul ca nu sunt avocat, motiv pentru care am deschis aceasta discuție. Va mulțumesc.

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Executorul judecatoresc se va conforma doar dispozitiei instantei...in sensul anularii...(actelor enumerate de instanta), "fara a fi logic " sa restituie vre-o suma daca instanta nu a obligarea acestuia la restituire. Pentru restituire, va trebui sa formulati o alta cerere...