Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua Am depus contestație la executare silita ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua Am depus contestație la executare silita și azi a ...

Buna ziua
Am depus contestație la executare silita și azi a avut loc prima ședință în urma căreia s-a suspendat judecarea cauzei, pe motiv de neprezentarea părților.
"În baza art. 411 alin.1 pct.2 C.proc.civ. suspendă judecarea cauzei privind pe contestatoarea Inişel Camelia şi pe intimata EOS Finance Gmbh. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării procesului. Cererea de recurs se depune la Judecătoria Arad. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 19.02.2021."
Întrebarea mea este următoarea:
Ce am de făcut în continuare, care este pasul următor pt a se judeca cauza?
Vă mulțumesc.

Daca nici dvs nici.partea adversă nu ati cerut judecarea în lipsa si părțile nu au fost prezente cauza a fost suspendată.Va trebui să solicitați în scris repunerea cauzei pe rol si sa achitați jumătate din taxa de timbru plătită.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vă mulțumesc pentru răspuns. Mai am o nelămurire, ce înseamnă ca termen, "Cu drept de recurs pe toată durata suspendării procesului."? Nu scrie nimic despre durata suspendării.... In cat timp pot solicita repunerea pe rol?
Vă mulțumesc anticipat.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca nici dvs nici.partea adversă nu ati cerut judecarea în lipsa si părțile nu au fost prezente cauza a fost suspendată.Va trebui să solicitați în scris repunerea cauzei pe rol si sa achitați jumătate din taxa de timbru plătită.

Sunt doua lucruri diferite soluția pt dvs este repunerea pe rol nu recurs.Daca în 6luni nu faceți nimic se perima contestația deci nu mai stati..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vă mulțumesc din nou pt amabilitatea de a-mi da raspuns. Problema este că nu am bani pt taxa de timbru, decât peste 2 săptămâni....

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sunt doua lucruri diferite soluția pt dvs este repunerea pe rol nu recurs.Daca în 6luni nu faceți nimic se perima contestația deci nu mai stati..

2 saptamani nue o problema să nu ramana dosarul în nelucrate/suspendat mai mult de 6 luni..