Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. As dori să știu dacă angajatorul are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. As dori să știu dacă angajatorul are dreptul să ...

Bună ziua. As dori să știu dacă angajatorul are dreptul să oblige salariatul să-și ia concediu de odihnă fără acordul acestuia .
Mai precis , în instituția în care lucrez suntem obligați să ne luăm concediu de odihnă anual fracționat in fiecare lună .
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea, este un abuz .
Ce soluții are angajatul in aceste condiții ?
Poate sesiza ITM-ul

sau

poate apela la un mediator ori consultant extern specializat în legislația muncii pentru soluționarea amiabilă a conflictului individual de muncă