Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa tata in certificat! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa tata in certificat!

Buna ziua! Mătușa mea Aneta are in certificatul de nastere o liniuta la tata. Tatăl ei nu a fost prezent la nastere fiind cioban plecat cu oile in anul 1955 ,mama declarind-o singura la sfat. Tatăl intors cîndva a recunoscut-o, o stiu de sora cei 5 frați ai săi.
Azi mătușa nu mai poarta numele după tata caci s-a căsătorit și a devenit Nicolae. Avînd în vedere că o suprafață de 5 ha de pămînt va trebui împărțită în notariat,desi e trecuta in titlu de proprietate, mătușa nu poate dovedi că e fiica autorului tata pt ca are liniuta
in certificatul de nastere si se considera ca nu e fiica fostului ei tata care deține cele 5 ha in titlu.
Unde se poate adresa pt a-și dobîndi in certificatul de nastere tatăl și cum? Poate merge cu 2 frați martori undeva pt a rezolva dacă părinții ei sunt decedați?
Nica70, utilizator
Ati spus că tatăl a recunoscut-o cand s-a reintors.
Cum a recunoscut-o, daca nu i-a schimbat certificatul de nastere, în sensul înscrierii lui ca tata?
Inteleg ca nici părinții matusii nu au fost căsătoriți.
raluk0207, utilizator
Părinții au fost căsătoriți legitim. Tatăl a recunoscut-o in familie si comunitate însă in actul de nastere a rămas liniuta, nu se punea mare pret la vremea aceea pe acte!.
Părinții au fost căsătoriți legitim.

exista un certificat de casatorie ?
Sigur ca exista și certificatul de căsătorie al părinților!
mătușa nu poate dovedi că e fiica autorului
Sa incerce ( cu certificatul ei de nastere si ala de casatorie al parintilor) la starea civila sa ceara eliberarea altui certificat de nastere care din eroare a iesit cu liniuta, fiind vb de un copil nascut in casatorie.
Daca nu reuseste , va trebui sa se adreseze judecatoriei sa se constate ca e copilul tatalui ei.