Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor de proprietari ...

Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor de proprietari in perioada starii de alerta / urgenta? Este posibil ca in locul acestora sa fie adoptate decizii de catre presedintele Asociatiei sau de catre Comitetul Executiv al Asociatiei?
Teoretic se organizeaza in conditiile prevazute de lege in starea de urgenta, dar practic observ ca se aduna lumea tot in scara si scuipa unul la celalalt incercand sa-si urle mai tare parerea. Daca, din motive cerebrale, nu va prezentati la o sedinta si observati ca au fost luate totusi decizii, puteti fi sigur ca a fost tinuta o adunare generala.
In situatii speciale se pot convoca adunari generale pe scari sau tronsoane
Este posibil sa nu fi fost foarte clar in exprimare, de aceea revin - "Este posibil ca in locul acestora sa fie adoptate decizii de catre presedintele Asociatiei sau de catre Comitetul Executiv al Asociatiei?"
alex_bis, utilizator
Nu, deciziile se iau in cadrul adunarilor generale si necesita 50%+1 voturi ca sa fie valide. Este posibila mentionarea acceptului si telefonic, stiu cazuri in care erau sunati proprietari si presedintele asociatiei explica rapid despre ce e vorba, si intreba "esti de acord sau nu?". Dar nu se pot lua decizii doar de catre presedinte sau comitet in numele tuturor.
[ link extern ] /
E posibil ca iar sa nu fi fost foarte clar. Nu ma refer la cadrul general valabil, in vremuri normale, ci strict pentru aceasta perioada in care pandemia de Covid a impus anumite reglementari specifice. Exista primarii de sector care considera ca in perioada starii de alerta Comitetul Executiv poate lua decizii care in mod normal ar fi putut fi adoptate doar de Adunarea Generala. Problema exista, e reala si cu siguranta ca sunt situatii similare in toata tara. De altfel am gasit si urmatorul articol referitor la acest subiect "Asociaţia de proprietari şi adunarea generală în vremea pandemiei"- [ link extern ]
alex_bis, utilizator