Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor de proprietari ...

Cum se organizeaza adunarile generale ale asociatiilor de proprietari in perioada starii de alerta / urgenta? Este posibil ca in locul acestora sa fie adoptate decizii de catre presedintele Asociatiei sau de catre Comitetul Executiv al Asociatiei?
alex_ bis
Dupa parerea mea situatua este cam complicata cu AG in ziua de azi .
In primul rand trebuie sa vedem ce inseamna a decide si a hotara :
- Decizii poate lua numai comitetul executiv , presedintele singur nu poate
lua decizii ci impreuna cu comitetul pentru lucrari mici / marunte urgente si nu de amploare mai mare cum ar fi zugravitul scarilor , inlocuirea de tubulatura , etc .
- Hotarari poate lua numai adunarea generala .
Pentru ca o AG sa se tina pentru ca este ceva urgent sa zicem , ar fi ca solutie convocarea pe scari / tronsoane si cu Acordul de vointa asa cum precizeaza Ordinul 1058 / 2019 art . 21 alin ( 4 si 5 ) adica pe baza unor declaratii sa se obtina votul pentru ce a fost convocata aceasta AG , este o parere personala .
Spune ti ca sunt primarii de sector care dau sfat ca in aceasta situatie in care ne aflam , comitetul executiv poate lua decizii , da , poate lua oricand dar nu poate hotara asa cum se precizeaza faptul ca numai AG poate lua
Observ ca nici macar un avocat nu se pronunta pe acest caz , care este foarte complicat unde nici legiuitorul nu a precizat in legea nr 196 / 2018 acest lucru , cine stia ca ne v a lovi o asemenea nenoracire care nu se stie mare lucru despre ea si cand vom scapa ! am citit articolul la care faceti referire , nici aici nu este ceva clar .
O zi buna va doresc