avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul locatorului de a denunta unilateral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul locatorului de a denunta unilateral

Are locatorul dreptul de a denunta contractul de locatiune pe perioada determinata (1 an) in vederea vanzarii imobilului? Trebuie inclusa o clauza in acest sens in contractul de locatiune sau acest drept este conferit prin lege? Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2021
AlinaBi, utilizator
Cel mai recent răspuns: AlinaBi , utilizator 13:58, 22 Februarie 2021
În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunța unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunțări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2) C.civ. Astfel:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;

b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
AlinaBi a scris:
Are locatorul dreptul de a denunta contractul de locatiune pe perioada determinata (1 an) in vederea vanzarii imobilului? Trebuie inclusa o clauza in acest sens in contractul de locatiune sau acest drept este conferit prin lege? Va multumesc.


Trebuie inclusa o clauza. Sunt aplicabile disp art 1811-1812 su urm Cod civil.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denuntare unilaterala a contractului de locatiune incheiat pe durata determinata ancacornelia ancacornelia buna ziua, am incheiat un contract de locatiune pana in oct 2019 cu urm prevederi la capitolul Incetarea Contractului: - prin denuntare unilaterala al ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa dau afara un chirias rau platnic ? perlutina perlutina Am inchiriat un apartament, si am facut contractul de inchiriere doar cu sotia lui. (asa s-a intimplat) Contractul s-a incheiat de ceva luni bune. Este ... (vezi toată discuția)
Plata chiriei specificate in contract, mai mica decat cea reala geoeric geoeric Am incheiat un contract de inchiriere cu proprietarul unui spatiu comercial pe o per de 2 ani si suma de 500 lei, dar in realitate ii dau 2000 lei. De luna ... (vezi toată discuția)