Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul locatorului de a denunta unilateral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul locatorului de a denunta unilateral

Are locatorul dreptul de a denunta contractul de locatiune pe perioada determinata (1 an) in vederea vanzarii imobilului? Trebuie inclusa o clauza in acest sens in contractul de locatiune sau acest drept este conferit prin lege? Va multumesc.
AlinaBi, utilizator
În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunța unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunțări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2) C.civ. Astfel:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;

b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
AlinaBi a scris:
Are locatorul dreptul de a denunta contractul de locatiune pe perioada determinata (1 an) in vederea vanzarii imobilului? Trebuie inclusa o clauza in acest sens in contractul de locatiune sau acest drept este conferit prin lege? Va multumesc.

Trebuie inclusa o clauza. Sunt aplicabile disp art 1811-1812 su urm Cod civil.
Va multumesc!