Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Pe data de 31.01.2021 am abut un eveniment ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Pe data de 31.01.2021 am abut un eveniment rutier ...

Bună ziua. Pe data de 31.01.2021 am avut un eveniment rutier din care au rezultat pagube materiale (remediate în scurt timp), fără victime. Deși am căzut la o înțelegere amiabilă cu persoanele cărora le-am produs daunele, am ales să sun poliția pentru o desfășurare transparentă a lucrurilor. La secție am suflat în aparatul etilotest, rezultatul fiind 0.03. Nu consumasem alcool de cel puțin 6 luni și înainte de a sufla mi-am dezinfectat mâinile, asta la câteva secunde înainte. Am solicitat recoltarea probelor biologice. Am primit o dovadă de circulație care a expirat pe 15.02.2021 (ora 19⁴⁵) . Astăzi suntem în 22.02.2021 și nu am primit rezultatele. În procesul verbal (pe care l-am semnat atunci, la secție) am menționat suspendarea dreptului de a conduce autovehicule (plus un avertisment pentru consum de băuturi alcoolice), plus o amendă pentru neadaptarea vitezei la condițiile meteorologice (faptă asumată, recunoscută, drept dovadă am achitat amenda în primele 15 zile). Pe 12.02.2021 am completat o contestație (în care contest reținerea permusului de conducere, nu și amenda pentru neadaptarea vitezei) dar ea a fost înregistrată pe 15.02.2021. Mi-am recuperat, temporar, permisul de conducere și aș dori să aflu dacă există șanse ca acea contestație să fie respinsă, pe motiv de necontestare în 15 zile. Dacă va fi respinsă, ce aș putea face în continuare? Bănuiesc că aceste zile în care am permisul nu sunt socotite la scăderea perioadei de 90 de zile. Vă mulțumesc!
AO200, utilizator
Buna ziua, inteleg ca evenimentul a avut loc pe 31.01.2021, iar contestatia a fost inregistrata pe 15.02.2021 , in concluzie la momnentul inregistrarii contestatiei inca erati in termenul de depunere a contestatiei, deci contestatia nu va putea fi respinsa ca fiind tardiva (depusa cu intarziere), intrucat a fost depusa in termen.
Gabriel Alionte, Consilier juridic