avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Poate legal o primarie sa nu vrea sa scoata din ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Poate legal o primarie sa nu vrea sa scoata din evidenta un autovehicul?

Poate legal o primarie sa nu vrea sa scoata din evidenta un autovehicul datorita faptului ca proprietarul are datorii, in conditiile in care respectiuvul autovehicul sa vandut si exista contract de vanzare cumparare?
Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Lucian1983. , utilizator 17:35, 23 Februarie 2021
Pot exista hotarari de consiliu local in acest sens.
Va multumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Pot exista hotarari de consiliu local in acest sens.

Este abordare eronata
Exista dispozitie expresa in codul fiscal care impune ordinea de solutiona recereri contribuabili
Daca dv figurati cu debite in evidenta autoritatea fiscala are obligatia sa desfasoare demersuri pentru recuperare debite si ulterior achitarii acestora sa raspunda cererilor dv
Dar daca debitele sa achita esalonat?

ynocentta a scris:

Este abordare eronata
Exista dispozitie expresa in codul fiscal care impune ordinea de solutiona recereri contribuabili
Daca dv figurati cu debite in evidenta autoritatea fiscala are obligatia sa desfasoare demersuri pentru recuperare debite si ulterior achitarii acestora sa raspunda cererilor dv

Multumesc.

Lucian1983. a scris:

Dar daca debitele sa achita esalonat?

ynocentta a scris:

Este abordare eronata
Exista dispozitie expresa in codul fiscal care impune ordinea de solutiona recereri contribuabili
Daca dv figurati cu debite in evidenta autoritatea fiscala are obligatia sa desfasoare demersuri pentru recuperare debite si ulterior achitarii acestora sa raspunda cererilor dv



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite auto maryan27 maryan27 Buna ziua! Am depus la primarie documentele pentru luarea in evidenta a unui autovehicul achizitionat din strainatate. In momentul in care am cerut scoaterea ... (vezi toată discuția)
Scoatere din evidenta masina vanduta. adrian-nicolae adrian-nicolae Am o intrebare? Am vandut o masina, iar la primarie nu vor sa imi parafeze contractul de vanzare-cumparare si sa o scoata din evidenta pentru motivul ca exista ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare auto cu probleme carmen_rodu carmen_rodu in anul 2009 am vindut o dacie cu certificat de vinzare-cumparare.Actualul proprietar a vandut-o ptr vaucher si am aflat ca persoana caruia am vandut-o a ... (vezi toată discuția)