Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, sunt angajata de 4 luni,am primit prima de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, sunt angajata de 4 luni,am primit prima de activare in ...

Buna,
sunt angajata de 4 luni,am primit prima de activare in luna a 4. Cand pot sa dau demisia ? .Vreau sa schimb locul de munca. Trebuie sa returnezi bani primiti? Angajatorul trebuie sa returneze de a primit dupa mine?
Angajații au obligația de a restitui integral sumele primite potrivit dispozițiilor art. 73^2 din Legea 76/2002, în situația în care raporturile de muncă sau de serviciu încetează, într-o perioadă mai mică de 3 luni de la data încadrării în muncă, în temeiul următoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 alin. (1) lit. f) și h), art. 61 lit. a) și b) și art. 81 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;

Art.81 C.mun. - demisie.