avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! In cazul demisiei unui angajat in programul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! In cazul demisiei unui angajat in programul Kurtzarbeit ...

Buna ziua! In cazul demisiei unui angajat in programul Kurtzarbeit pot angaja o alta persoana?
Daca da , angajarea se face cu program intreg de lucru si pe urma decizie de reducere a programului conform Kurtzarbeit?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:51, 23 Februarie 2021
Da, se poate proceda asa cum ati mentionat dvs.
Cei de la AJOFM au spus ca in cazul unei angajari nu putem cere banii de la ei pentru luna respectiva.
Dar daca omul pleaca ,isi da demisia, si este nevoie de altcineva in locul lui,nu poti angaja?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti angaja ...nu exista text de lege care sa va interzica asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa cer sa ma bage in somaj? sau notificare preaviz? BernadettChioreanBaja BernadettChioreanBaja Am anuntat angajatorul din luna aprilie ca imi caut altceva de lucru pentru ca imi doresc mai mult pe carte de munca si acuma vrea sa angajeze pe cineva in ... (vezi toată discuția)
Acordarea unui procent din ajutorul de somaj daca imi gasesc de munca ? CAMELIA D. CAMELIA D. Buna ziua , Va rog respectuos sa-mi spuneti daca este adevarat ca, in cazul in care mi-as gasi un loc de munca pe perioada nedeterminata, in timp ce eu ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie Maria933 Maria933 Buna ziua! In cazul in care imi dau demisia la o societate, am dreptul ca in perioada de preaviz sa lipsesc de la lucru pentru interviuri? Cu recuperare ... (vezi toată discuția)