Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... modificare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

modificare hotarare judecatoreasca

in cazul in care situatia de fapt pt care s-a dat o hotarare judecatoreasca s-a schimbat, care este temeiul legal pt demararea unei actiunii in vederea obtinerii unei noi hotarari? (ex: program de vizita, pensie sau reincredintare minor)
O noua actiune la instanta in care veti arata ca s-au schimbat conditiile in care s-a obtinut prima hotarire
Potrivit dispozitiilor art. 44 din Codul familiei, in cazul schimbarii împrejurarilor, la cererea oricaruia dintre parinti sau a copilului, daca acesta a împlinit vârsta de paisprezece ani, a autoritatii tutelare sau a vreunei institutii de ocrotire, instanta judecatoreasca va putea modifica masurile privitoare la drepturile si obligatiile personale sau patrimoniale între parintii divortati si copii.
Eu cred ca pentru a primi un sfat strict la obiect ar fi bine sa detaliati situatia,in sensul de a arata la ce va referiti cand faceti vorbire despre schimbarea situatiei de fapt.
De asemeni ar fi bine sa precizati si varsta minorului pentru a constata daca se poate vorbi despre aplicabilitatea disp.art.44 c.fam,