avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen amenda rovigneta de trimitere a PV de catre ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen amenda rovigneta de trimitere a PV de catre organe abilitate

Am primit ieri 26.02.2021 un proces verbal in care spune ca pe data de 21.11.2020 am circulat fara rovigneta.Fapt adevarat.Dar au ttecut deja 2 luni de la savarsirea contraventiei pana la trimiterea PV.
Mai tb sa platesc amenda??Stiam ca legea zice ca organele abilitate tb sa trimita amenda in max 2 luni de la data savarsirii contraventiei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2021
tanase_78, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:41, 27 Februarie 2021
2 luni maxim trebuie sa treaca doar de cind se intocmeste PV de contraventie, pina se comunica contravenientului.
4 luni maxim trebuie sa treaca intre data savirsirii si data intocmirii PV si aplicarii sanctiunii.
Total, maxim 6 luni. Trebuie sa platiti jumatate din minim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai este valabil pv-ul primit pentru amenda taxa pod? monicap76 monicap76 buna ziua astazi 10.12.2021 am primit prin posta procesul verbal de constatare a neplatii taxei de pod in data de 23.07.2021. dat fiind ca au trecut mai ... (vezi toată discuția)
Obligativitate plata rovigneta benemarin benemarin Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la ... (vezi toată discuția)