Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen amenda rovigneta de trimitere a PV de catre ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen amenda rovigneta de trimitere a PV de catre organe abilitate

Am primit ieri 26.02.2021 un proces verbal in care spune ca pe data de 21.11.2020 am circulat fara rovigneta.Fapt adevarat.Dar au ttecut deja 2 luni de la savarsirea contraventiei pana la trimiterea PV.
Mai tb sa platesc amenda??Stiam ca legea zice ca organele abilitate tb sa trimita amenda in max 2 luni de la data savarsirii contraventiei.
tanase_78, utilizator
2 luni maxim trebuie sa treaca doar de cind se intocmeste PV de contraventie, pina se comunica contravenientului.
4 luni maxim trebuie sa treaca intre data savirsirii si data intocmirii PV si aplicarii sanctiunii.
Total, maxim 6 luni. Trebuie sa platiti jumatate din minim.