Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca un partaj conventional?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca un partaj conventional?

Se poate contesta in fata instantei un partaj conventional realizat in fata notarului de catre coproprietari?Pentru ce motive?(in afara de nulitate relativa si cauzele care determina desfiintarea contractelor, daca ar mai fi si alte motive..)
Daca da, ce efecte are atacarea partajului? O sa ii opreasca pe coproprietari sa dispuna de bunurile care le-au fost atribuite prin partaj?
Mai exact, cine, ce problema are cu partajul?
pai unul dintre coproprietari a facut un act de iesire din indiviziune la notar, care a fost atacat in instanta de catre un alt coproprietar, si acum cere instantei sa constate iesirea din indiviziune pentru terenul aflat in coproprietate, iar in acest mod sa ii revina o cota de 100mp pentru care sustine ca este proprietar exclusiv(sustinere bazata pe faptul ca a incheiat acel act de iesire de indiviziune la notar)
intrebarea e, daca se ataca actul respectiv de iesire din indiviziune(care eu am crezut ca este un partaj conventional), ce efecte se produc mai exact?
Acest "atacat" este o noțiune extrem de vaga si generală. Poate insemna n motive și n lucruri.
Partajul a fost voluntar. Coproprietarii s-au prezentat amiabil la notar si au partajat bunurile. Notarul a întocmit actul de partaj, conform voinței părților, iar actul a fost semnat de toti coproprietarii. Ulterior, fiecare lot a fost intabulat la Cartea Funciară.
Mai pe românește: ai semnat cu mana ta o imparțeala. Ai fost de acord cu partajul. Ce sa ataci și de ce? De ce sa iti ataci singur un act semnat si convenit de tine. Motivul juridic.
pai unul dintre coproprietari a facut un act de iesire din indiviziune la notar, care a fost atacat in instanta de catre un alt coproprietar, si acum cere instantei sa constate iesirea din indiviziune pentru terenul aflat in coproprietate, iar in acest mod sa ii revina o cota de 100mp pentru care sustine ca este proprietar exclusiv(sustinere bazata pe faptul ca a incheiat acel act de iesire de indiviziune la notar)

daca vreti sa fiti mai clar...
cati coproprietari au fost ?
2 dintre ei, inteleg ca au facut un partaj , cum au partajat si mai departe cui si ce nu ii convine ?