Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Angajator si obligatii. Buna seara, astazi am aflat ca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Angajator si obligatii. Buna seara, astazi am aflat ca doi din colegi de ai mei care ...

Buna seara, astazi am aflat ca doi din colegi de ai mei care lucreaza in aceasi incapere dar pe alta grupa, au fost diagnosticati cu sars-cov-2, au stat in carantina si acum au revenit la munca.
Intrebarea mea este daca angajatorul avea obligatia se a informa intern despre aceste cazuri? Nu devine acest lucru un interes public?
Angajatorii au obligația să informeze și să instruiască lucrătorii cu privire la prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu noul coronavirus, pe baza recomandărilor autorităților.
Vă mulțumesc!
Si cum pot afla recomandarile autoritatilor?
blueblood, utilizator
Va multumesc!
Am crezut ca sunt recomandari special destinate dupa caz sau cazuri.
blueblood, utilizator