avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Convenție matrimoniala de separație de bunuri Dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Convenție matrimoniala de separație de bunuri Dacă vrei să ...

Convenție matrimoniala de separație de bunuri
Dacă vrei să pui un imobil pe numele unui copil din familie și nu ești sigur că poate fi atacat documentul u este mai bine sa faci o Convenție Matrimoniala de separație de bunuri și să cumpere imobilul sotul/soția care nu este urmărit de datorii?
Cel mai recent răspuns: mymy10 , utilizator 10:29, 3 Martie 2021

Convenția matrimonială se refera la ce regim vor avea bunurile cumpărate de soti, după încheierea convenției.
In cazul separației de bunuri, tot ce va cumpara fiecare sot in timpul căsătoriei, va fi bun propriu.
Copilul este minor?
Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2021
raluk0207, utilizator
Da, este minor
Da, se poate, doar ca veti avea nevoie de o dispozitie de la instanta de tutela, prin care este desemnat un curator special, care sa semneze contractul in numele minorului.
Mulțumesc
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie imobil pe numele minorului fagh adriana fagh adriana Sunt recasatorita si am un copil cu sotul actual. El mai are insa inca un copil din prima casatorie. Ce variante am sa cumpar un imobil pe numele copilului meu ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare -cumparare catre copil minor ? ariel1407 ariel1407 Act de vanzare -cumparare catre copil minor Buna ziua ! am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat...impreuna cu sotul meu avem un copil minor, sotul din alte ... (vezi toată discuția)
Acord in timpul casatoriei asupra unui imobil alincostescu alincostescu Buna ziua! In urma unui conflict cu sotia, aceasta este de acord sa-mi cedeze un imobil pe care urmeaza sa-l achizitionam - indiferent de ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)