Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Convenție matrimoniala de separație de bunuri Dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Convenție matrimoniala de separație de bunuri Dacă vrei să ...

Convenție matrimoniala de separație de bunuri
Dacă vrei să pui un imobil pe numele unui copil din familie și nu ești sigur că poate fi atacat documentul u este mai bine sa faci o Convenție Matrimoniala de separație de bunuri și să cumpere imobilul sotul/soția care nu este urmărit de datorii?

Convenția matrimonială se refera la ce regim vor avea bunurile cumpărate de soti, după încheierea convenției.
In cazul separației de bunuri, tot ce va cumpara fiecare sot in timpul căsătoriei, va fi bun propriu.
Copilul este minor?
raluk0207, utilizator
Da, este minor
Da, se poate, doar ca veti avea nevoie de o dispozitie de la instanta de tutela, prin care este desemnat un curator special, care sa semneze contractul in numele minorului.
Mulțumesc