Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata unei lucrari se face in 3 ani. Contravaloarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata unei lucrari se face in 3 ani. Contravaloarea unei lucrari ...

Plata unei lucrari se face in 3 ani.

Contravaloarea unei lucrari se va plati in rate 3 ani. La valoarea reala a lucrari de cca 50.000 lei in contract s-a trecut ca trebuie platita in rate lunare ,in 3 ani , valoarea totala de 85.000 lei., deci o dobanda de cca 30 % anual. Nu cred ca o firma poate pune si incasa dobanda, caci in definitiv este dobanda . Este corect ?? Daca nu ce se poate face de ceilalti locatari ??
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa prezinte documentele jusificative pentru suma comunicata de recuperat
Devizul lucrari este umflat, valoarea pieselor este marit cu peste 50 %, deci si manopera. Deci suma devizului este mai mare cu cca 50 % iar aceasta suma se va plati in rate lunare egale timp de 36 luni. Asa este prevazut si in contract, nu spune nimic de vreo dobanda pentru ca se plateste in rate.
Are cineva vreo parere, este legal sau nu ???
Atunci platiti integral suma de 50000 lei nu in rate pe 3 ani daca e mai convenabil asa..Socotiti si vedeti cum e mai bine