Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in 2020 am fost de mai multe ori in somaj ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in 2020 am fost de mai multe ori in somaj tehnic, ...

Buna ziua, in 2020 am fost de mai multe ori in somaj tehnic,
pt care mi s-au retinut contributiile pentru CAS si CASS.
Am verificat stagiile de cotizare realizate in 2020 si am constat ca
angajatorul nu a virat / platit contributia CAS, desi mie mi-au fost retinute aceste contributii!
Va rog mult sa ma ajutati si sa mi spuneti cum trebuie sa actionez pentru completarea acestor stagii de cotizare.
Va multumesc. O primavara frumoasa!
In stagiul de cotizare figureaza lunile in care ati fost in somaj tehnic?
Buna ziua

Lunile august si septembrie 2020 cand am fost taoat perioada in somaj tehnic
nu apar deloc in stagiile de cotizare, iar in lunile aprilie, mai si iunie cand am si lucrat o parte
din aceste luni...apar doar stagiile aferente perioadelor lucrate efectiv la serviciu, nu includ si
stagiile aferente perioadelor de somaj.

Va rog mult sa-mi spuneti ce trebuie sa actoinez ca angajatorul sa plateasca contribuita CAS
si pt perioadele de somaj! Mentionez ca angajatorul este o companiei de stat (capital majoritar de stat).

Va multumesc foarte mult.
In acest caz, trebuie depuse rectificative la D112.
Va multumesc f mult pt raspuns.

Inteleg ca angajatorul trebuie sa depuna rectificative la D112....asta in cazul in care angajatorul vrea sa faca
plata contributiei CAS...dar IN CAZUL IN CARE ANGAJATORUL NU ESTE DE ACORD SA FACA PLATA CAS
DESI MI-A RETINUT ACESTE CONTRIBUTII DIN SALARIU...CE POT SA FAC? SA DAU ANGAJATORUL IN JUDECATA?

Cu deosebita consideratie pt ajutor,

O zi buna.
Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze neexecutarea contractului de munca de catre angajator, prin neindeplinirea obligatiei de a plati contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF
in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.