Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reactivare firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reactivare firma cu datorii

Va rog un raspuns: am preluat de la o cunostinta in 2018 o societate cu datorii la stat (vechi din 2014-2016, declarata in 2019 inactiva (sediu social expirat+ cateva declaratii nedepuse) se poate reactiva fara sa ni se solicite plata datoriilor pentru reactivare? Urma sa mai preluam tot de la el o alta firma cu un important stoc de marfa si fara datorii ca sa contrabalaseze firma cu datorii, pe care doream sa le esalonam si sa le platim, dar acum nu mai putem prelua firma curata, avand inscris in cazierul fiscal firma inactiva. Cum credeti ca putem solutiona?
george-neagu, moderator