avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in ...

Buna seara.. O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in actele pe apartament.. Daca parintii mei divorțează ca asta urmareste tatal meu cu amenintari, ca imi face ca imi drege ca ma dezmosteneste samd... Poate face acest lucru dc divorteaza de mama mea???
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
Gagalicea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gagalicea , utilizator 19:40, 7 Martie 2021
ca sa fiti mostenitoare, ar presupune ca parintii sunt decedati, deci nu mai au cum divorta.
Ce acte ati incheiat mai exact ?
Sunt trecuta in actele care au fost facute prin notar ca unica mostenitoare si stiu ca abia dupa moartea lor intru in posesia apartamentului, insa parintii mei vor sa divorteze iar tata ma ameninta ca ma dezmosteneste asa imi spune mereu, este posibil sa poata face acest lucru dc se intampla cv cu mama???
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
Gagalicea, utilizator
Nu ne intelegem...
Cand vorbim de "mostenire" și "mostenitor", înseamnă că cineva a murit.
Părinții dvs sunt in viața.
"A trece" poate insemna 10000 de lucruri.
Ce vorbiti dvs acolo se refera la o posibilă clauza de uzufruct viager. Adică dreptul părinților de a locui în casă și de a o folosi pana la deces.
Ceea ce nu are absolut nicio legatura cu moștenirea.
Dvs ati încheiat un contract, un act intre vii, cu această clauză (conditie) de uzufruct viager.
Ce contract ati încheiat mai exact?
Vanzare, donație, întreținere, rentă viageră etc etc?
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
raluk0207, utilizator
Buna seara.. In primul rand multumesc frumos pt raspunsuri.. Am incheiat un contract de vanzare
-cumparare.
sunteti proprietar si divortul parintilor nu va afecteaza.

Alte discuții în legătură

Va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea ... floreanilie floreanilie va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea cu drept de uzufruct,cu acordul fratilor,sotul surorii mele,are dreptul asupra casei in cazul in ... (vezi toată discuția)
Pot exista 3 uzufructuari in acelasi timp? Bogdan_P Bogdan_P Buna ziua! Tatal meu a decis sa imi doneze mie si sorei mele 10% din apartamentul nostru, si sa facem clauza de uzufruct viager pentru fiecare dintre noi 3 ... (vezi toată discuția)
Testament sau vanzare cu clauza de renta viajera? ioanacnc ioanacnc Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra! Ce tip de act trebue sa inchei, la notariat, cu mama mea, pentru a mosteni apartamentul la care ea este ... (vezi toată discuția)