Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in ...

Buna seara.. O intrebare eu sunt trecuta ca si mostenitoare in actele pe apartament.. Daca parintii mei divorțează ca asta urmareste tatal meu cu amenintari, ca imi face ca imi drege ca ma dezmosteneste samd... Poate face acest lucru dc divorteaza de mama mea???
Gagalicea, utilizator
ca sa fiti mostenitoare, ar presupune ca parintii sunt decedati, deci nu mai au cum divorta.
Ce acte ati incheiat mai exact ?
Sunt trecuta in actele care au fost facute prin notar ca unica mostenitoare si stiu ca abia dupa moartea lor intru in posesia apartamentului, insa parintii mei vor sa divorteze iar tata ma ameninta ca ma dezmosteneste asa imi spune mereu, este posibil sa poata face acest lucru dc se intampla cv cu mama???
Gagalicea, utilizator
Nu ne intelegem...
Cand vorbim de "mostenire" și "mostenitor", înseamnă că cineva a murit.
Părinții dvs sunt in viața.
"A trece" poate insemna 10000 de lucruri.
Ce vorbiti dvs acolo se refera la o posibilă clauza de uzufruct viager. Adică dreptul părinților de a locui în casă și de a o folosi pana la deces.
Ceea ce nu are absolut nicio legatura cu moștenirea.
Dvs ati încheiat un contract, un act intre vii, cu această clauză (conditie) de uzufruct viager.
Ce contract ati încheiat mai exact?
Vanzare, donație, întreținere, rentă viageră etc etc?
raluk0207, utilizator
Buna seara.. In primul rand multumesc frumos pt raspunsuri.. Am incheiat un contract de vanzare
-cumparare.
sunteti proprietar si divortul parintilor nu va afecteaza.