Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea ...

va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea cu drept de uzufruct,cu acordul fratilor,sotul surorii mele,are dreptul asupra casei in cazul in care divorteaza de el.multumesc.
Cum au "pus casa"?
Cum se cheamă actul?
contract de uzufruct viager incheiat la notar
Uzufructul viager este o clauza, o condiție.
Contractul principal se numește vanzare/donatie/întreținere/renta viageră etc.
Interesați-vă exact.
Nu exista "contract de uzufruct viager "
contract de donatie.multumesc.
Dacă donația a fost făcută doar surorii dvs, soțul ei nu are niciun drept, în caz de divorț.
Bunurile dobândite prin donație sunt bunuri proprii.
Dacă donația a fost făcută către ambii (sora+ soțul), imobilul este bun comun și se va împărți la partaj.