avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea ...

va rog sa-mi spuneti daca parintii mei au pus casa pe sora mea cu drept de uzufruct,cu acordul fratilor,sotul surorii mele,are dreptul asupra casei in cazul in care divorteaza de el.multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:24, 13 Aprilie 2023
Cum au "pus casa"?
Cum se cheamă actul?
contract de uzufruct viager incheiat la notar
Uzufructul viager este o clauza, o condiție.
Contractul principal se numește vanzare/donatie/întreținere/renta viageră etc.
Interesați-vă exact.
Nu exista "contract de uzufruct viager "
contract de donatie.multumesc.
Dacă donația a fost făcută doar surorii dvs, soțul ei nu are niciun drept, în caz de divorț.
Bunurile dobândite prin donație sunt bunuri proprii.
Dacă donația a fost făcută către ambii (sora+ soțul), imobilul este bun comun și se va împărți la partaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Subiectul etern:mostenirea de familie... iannnis iannnis buna ziua! Va rog un sfat in legatura cu o mostenire.Mama sotiei,singura la parinti,a mostenit de la parinti ei prin moartea lor care s-a petrecut demult o ... (vezi toată discuția)
Ce acte sa intocmeasca Aelrih Aelrih Buna ziua! As dori niste indrumari in legatura cu ce fel de acte ar trebui intocmite in urmatoartea situatie : O familie (sot , sotie si doi copii ) au ... (vezi toată discuția)