Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,mă numesc Elena ,sunt asistent maternal ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,mă numesc Elena ,sunt asistent maternal ,am in plasament ...

Bună ziua,mă numesc Elena ,sunt asistent maternal ,am in plasament 2copiii,unul dintre copiii are pensie de urmaș.Doresc să știu dacă am dreptul să pot cheltui din pensia copilului pentru nevoile copilului ,haine rechizite școlare,utilități etc,tot ce este nevoie pentru un copil,deoarece cei de la protecția copilului nu îmi dau voie m-au obligat să deschid un cont pe numele copilului,mi-au zis că îmi ajung cei 600lei și alocația de stat pentru copii sa pot ingriji copilul ,ce nu este adevărat cu un copil se cheltuie mult mai mult,cesti bănuți primiți drept plasament nu se ajung nici pentru alimente ,eu sunt obligată să cheltui din salariul meu pentru creșterea acestui minor ,ceea ce nu este normal si drept ca eu să-mi cheltui salariul pentru creșterea acestui minor și pensia lui de urmaș să o depun in bancă,vreau și eu un răspuns dacă este drept sau pot să folosesc și din pensia minorului pentru creșterea acestuia?
Intre drepturile dvs ca asistent maternal nu intra si gestionarea bunurilor si fondurilor minorilor.