Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur mostenitor ...

Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur mostenitor ,copil de fica,a facut un testament la notar unei familii care au promis ca o intretin ,la 2-3 luni s-a produs despartirea de ei pe motiv ca s-au purtat urat cu ea ,testamentul ramanand in vigoare ,deoarece batrana era in varsta de 97 ani n-a mai stiut de testament ,eu intretinund-o tot timpul si inhumindu-o dupa toate datinile crestine ,pot ataca testamentul in instanta ?Va multumesc anticipat .
Puteți, spuneți că ați întreținut-o și v-ați ocupat la final de ea. Vă trebuie dovezi, martori și un avocat.
Testamentul nu e conditionat de intretinere, batranta trebuia sa il fi revocat.
In testament nu scrie ca le lasa pt ca familia o intretine.
Puteti ataca in schimb, pt ca va incalca rezerva succesorala.

mergeti la un avocat si vedeti ce se poate face.
gi-jane2, moderator
Ah, aveți dreptate... dacă doar au promis și nu e asumat în scris nu poate rezolva în totalitate. M-a dus gândul la obligațiile din contractul de întreținere.