avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur mostenitor ...

Bunica mea,decedata 2018,fiica decedata,eu singur mostenitor ,copil de fica,a facut un testament la notar unei familii care au promis ca o intretin ,la 2-3 luni s-a produs despartirea de ei pe motiv ca s-au purtat urat cu ea ,testamentul ramanand in vigoare ,deoarece batrana era in varsta de 97 ani n-a mai stiut de testament ,eu intretinund-o tot timpul si inhumindu-o dupa toate datinile crestine ,pot ataca testamentul in instanta ?Va multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: Emilika40 , utilizator 16:35, 7 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți, spuneți că ați întreținut-o și v-ați ocupat la final de ea. Vă trebuie dovezi, martori și un avocat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul nu e conditionat de intretinere, batranta trebuia sa il fi revocat.
In testament nu scrie ca le lasa pt ca familia o intretine.
Puteti ataca in schimb, pt ca va incalca rezerva succesorala.

mergeti la un avocat si vedeti ce se poate face.
Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2021
gi-jane2, moderator
Ah, aveți dreptate... dacă doar au promis și nu e asumat în scris nu poate rezolva în totalitate. M-a dus gândul la obligațiile din contractul de întreținere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters225985 ContSters225985 Va rog sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare!! Bunicii sotului meu,in casa carora stam,au doua fete. Sotul meu este copilul unei fiice ,a fost crescut ... (vezi toată discuția)
Revocare testament ARISTITA MARCU ARISTITA MARCU Buna seara! am nevoie de niste lamuriri in aceasta problema 1.batran -sotie si fiica decedate-succesiune facuta 2.unicii mostenitori-3 nepoti din partea ... (vezi toată discuția)
Testament Andreea082004 Andreea082004 Buna ziua! In urma cu 6 ani parintii mei impreuna cu 2 batrani, casatoriti si fara copii, au facut un testament in urma caruia dupa decesul lor sa ... (vezi toată discuția)