avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Scolile au obligatia sa informeze parintii asupra ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Scolile au obligatia sa informeze parintii asupra cazurilor de Covid-19?

Buna dimineata.

Stie cineva sa-mi spuna daca scolile au obligatia sa informeze parintii despre situatia epidemiologica (legata de Covid-19 sau alte boli transmisibile) sau este la latitudinea conducerii institutiei de invatamant.

Din punctul meu de vedere o informare transparenta a parintilor ar reduce speculatiile si ar crea o atmosfera de incredere.

Chiar cred, cu riscul de a parea naiva ca o comunicare deschisa te scuteste de multe "dureri de cap" ulterioare.

Exemplu concret

La liceul in care invata fiul meu exista un grup de WhatsApp (creat de conducerea scolii) al presedintilor de comitete de parinti din scoala.
Joi, pe acest grup, presedintele unei clase a-X-a a intrebat-o pe dna directoare ce masuri s-au luat, avand in vedere ca la ei in clasa este deja al doilea caz confirmat de infectare cu Covid 19.

Raspunsul a fost ca a fost informat ISJ-ul si DSP-ul si se asteapta raspunsuri.

Intre timp alti doi presedinti, de la 2 clase a-XII-a, au afirmat ca si la ei in clase exista cate un caz confirmat, lucru pe care dna directoare nici nu l-a confirmat, nici nu l-a infirmat.

Mi s-a parut ciudat ca se "asteapta raspuns"...

Pe scurt, dupa multe insistente, vineri am primit, pe acelasi grup, informatia ca este DSP-ul in scoala si sunt testati elevii de la respectiva clasa a-X-a.
De fapt adresa de informare a fost trimisa la DSP vineri dimineata si intr-o jumatate de ora au fost in liceu.

Astazi am intrebat care a fost decizia DSP-ului.
Mi s-a raspuns ca Comitetul pentru Situatii de Urgenta a decis ca scolile din oras sa-si continue cursurile in scenariul I.
In mod evident nu asta intrebasem...

Mi s-a reprosat ca respectivul grup a fost creat pentru rezolvarea unor probleme care sunt de competenta parintilor, nu pentru a pune presiune suplimentara asupra conducerii scolii.

Asadar este sau nu legal sa cer informatii despre situatia epidemiologica din scoala unde invata fiul meu?

Va multumesc pentru rabdare si intelegere.
Ultima modificare: Duminică, 7 Martie 2021
IUBONI, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:24, 7 Martie 2021
Aveti dreptul de a fi informați.
Insa, este posibil sa le fie spus profesorilor sa nu va comunice anumite lucruri.

În clipa de fata nu se mai poate spune ca, Covid-19 este un secret de stat.
Insa, in continuare se ascund multe lucruri.
Ultima modificare: Duminică, 7 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fetiță înscrisă într o unitate de învățământ iar ... Groza A Groza A Am fetiță înscrisă într o unitate de învățământ iar aceeași clasă este împărțită între două clase ,una dimineața și una după-masă .Sa ... (vezi toată discuția)
Divulgare nume copil infectat. are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului ... gabrielle_24 gabrielle_24 Are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului infectat cu Covid 19 fara sa ceara acordul părintelui? Noua ca si parinti ne-a cerut sa nu ... (vezi toată discuția)
Are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului ... gabrielle_24 gabrielle_24 Are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului infectat cu Covid 19 fara sa ceara acordul părintelui? Noua ca si parinti ne-a cerut sa nu ... (vezi toată discuția)