Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Divulgare nume copil infectat. Are cadrul didactic ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Divulgare nume copil infectat. Are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului ...

Are cadrul didactic dreptul sa anunte la clasa numele copilului infectat cu Covid 19 fara sa ceara acordul părintelui? Noua ca si parinti ne-a cerut sa nu anuntam nimic ca sa nu se creeze panica si a spus ca va anunta dumneaei ca se va trece in online, dar cand a anuntat a spus clar: pentru ca eleva ( numele copilului ) a fost confirmata cu Covid 19, vor trece 2 săptămâni în online ( discutie demarata pe grupul clasei - whatsapp). Dupa acest episod a urmat o adevărată "tragedie": a facut sedinta cu parintii in care s-a discutat despre cazul familiei noastre si tot se vaieta ca din cauza copilului meu a trebuit sa treaca dansa in online. Citez: " am fost la scoala si toate clasele erau prezente, numai noi nu. Si asta pentru ca avem cazul eleveu X la clasa. M-am simtit asa prost ca trebuie sa trec in online si astii sa fie fizic la scoala."
Este normala aceasta atitudine?

Multumesc frumos!
gabrielle_24, utilizator
Puteti sesiza conducerea școlii,inspectoratul școlar,CNCD,făcută plângere la autoritatea pt GDPR etc.De la toate aceste instituții o sa primească o sancțiune se pot chiar solicită dsunebmorale intr un proces civil.Depinde de dvs cat de departe vreți să mergeți...