Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie

buna ziua,

am inceput un proces de partaj succesoral si iesire din indiviziune. am fost sfatuiti sa facem o tranzactie dc ne intelegem. nu am facut expartiza topo ptr ca impartim doar cateva terenuri, toate insrise intr-un titlu de proprietate si nu la faramitam. eu doresc sa nu primesc nimic nici terenuri nici contravaloarea cotei ce mi-ar reveni. pot sa renunt prin aceasta tranzactie?
este necesara o expartiza sau o explicatie in scris de la primarie dc numele celor care sunt inscrisi la vecini sunt prescurtate pe acel act de proprietate? va multumim.
buna ziua!
tranzactia se va putea face:
terenurile vor fi identificate prin tarla, parcela, cecinatati asa cum apar pe TP.
nu este nevoie de lamuriri de la primarie.
cu privire la renuntarea dvs fara a primi nimic...poate fi considerata o donatie.