Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Vrem sa dezbatem o taxa de succesiune dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Vrem sa dezbatem o taxa de succesiune dar nu stim ...

Buna ziua! Vrem sa dezbatem o taxa de succesiune dar nu stim ce ne trebuie si cine trebuie sa fie prezent! Persoana defuncta are peste 20 ani de cand este decedat! El avand 2 fete dar si acestea au murit!! Prima fata are 2 fete care traiesc... Iar cea de.a doua fata a murit si avea 3 copiii care au murit si ei...si au ramas copiii copiilor .. Nepotii cum se zice!! Dar bunicul nepotilor traieste! Cine are dreptul sa dezbata! Multumesc sper ca m.am facut inteleasa!
Buna ziua,
Va trebui sa se mearga la notar (daca va intelegeti civilizat) urmatorii:
- copiii primului copil (cele doua fete care traiesc)
- nepotii celilelte fete (nepotii ceolr trei copii) si bunicul lor.
Acte necesare:
- acte de stare civila ale celor prezenti (C.I., acte de nastere, si de casatorie)
- Certificatele de deces ale TUTUROR decedatilor,
- Acte de nastere si de casatorie ale celor doua fete decedate ca si a celor 3 ale celei de a doua,
- actele de proprietate ale bunurilor din masa succesorala.
Competenta este a unui notar care are biropul pe raza judecatoriei unde a avut domiciliul defunctul.
ATENTIE, mai trebuie si actul de deces al sotiei (sotului) defunctului a carui succesiune initiala se dezbate.
Daca acea persoana traieste atunci va veni si ea la succesiune cu actele de stare civila.
Trebuie sa dezbateti toate succesiunile, in ordinea deceselor.
Daca asteptati 20 de ani, cam asa se intampla...